Pioneer10.jpg

2 marca 1972 roku, w kosmos wysłany został Pionier 10. Sonda opuszczała Ziemię z prędkością 52000 km/s, co oznacza, że do Księżyca doleciała w ciągu 11 godzin, a orbitę Marsa przecięła zaledwie po 12 tygodniach. Na jej pokładzie naukowcy umieścili m.in. przesłanie dla kosmitów: rysunek przedstawiający kobietę, mężczyznę, schemat Układu Słonecznego oraz nagrania zawierające pozdrowienia w kilkudziesięciu językach. Widzowie programu Sonda, powinni doskonale pamiętać parę kosmicznych golasów.
Pionier 10 jako pierwszy zbadał pasy radiacyjne Jowisza, określił jego pole magnetyczne, oraz ustalił, że jest to w większości ciekła planeta.
W 1983 sonda stała się pierwszym wykonanym przez człowieka pojazdem, który minął orbitę Plutona, najodleglejszej planety Układu Słonecznego.
Oficjalnie misję zakończono 31 marca 1997 roku, jednak słaby sygnał sondy nadal był śledzony i stanowił element badań nad technikami komunikacji.
Od czasu wystrzelenia sondy większość konstruktorów i opiekunów już dawno przeszła na emeryturę.
22 stycznia ubiegłego roku Pioneer 10 przesłał na Ziemię ostatni słaby sygnał. Według inżynierów z NASA wyczerpał się generator radioizotopowy.
Aktualnie sonda podróżuje w przestrzeni z prędkością 12,24 km/s i znajduje się w odległości 12 miliardów kilometrów od Ziemi. Za około 2 miliony lat zbliży się do Aldebrana, gwiazdy w konstelacji Byka. [na podst. astro:net]
Pioneer1.jpg